Wykorzystanie systemu wms w magazynach

Żadne duże przedsiębiorstwo usługowe nie może działać bez sprawnego działu logistyki. Zależnie od charakteru działalności w skład tego działu będą wchodziły różne komórki, które zajmują się: magazynowaniem towaru, jego transportem, planowaniem oraz zakupem. Olbrzymia liczba informacji, które podczas tego procesu są przesyłane zmusza do skorzystania z rozwiązań informatycznych. Infrastruktura informatyczna, która jest wykorzystywana w logistyce to najczęściej: sprzęt komputerowy, sieci komputerowe, odbiornik GPS oraz specjalistyczne oprogramowanie, które zajmuje się gromadzeniem wszystkich informacji.

Usprawnienie procesów

Obecnie coraz rzadziej korzysta się z papierowych faktur i zastępuje się je elektronicznymi wersjami. Dlatego kluczowe tutaj jest wykorzystanie Internetu lub chociaż wewnętrznej sieci w firmie, która pozwoli na błyskawiczne przesyłanie danych. Przykładem oprogramowania, które z powodzeniem jest wykorzystywane w logistyce jest system magazynowy wms. Jego zadaniem jest usprawnienie wszystkich procesów, które zachodzą podczas zarządzania produktami w magazynie. System ten również dostarcza dokładne informację na temat stanu magazynu, a dzięki dodatkowym narzędziom można w każdej chwili sprawdzić gdzie dana partia towaru się znajduje. Dodatkową zaletą systemu magazynowego wms jest możliwość stworzenia przez pracownika etykiety, która zostanie przypisana do danego towaru. Etykieta ta może zawierać wiele dodatkowych informacji, a jej stworzenie jest w pełni zautomatyzowane przez co do jej stworzenia nie jest wymagana specjalistyczna wiedza.

źródło: http://www.comarch-polkas.pl/wp-content/uploads/2016/03/grafika-WMS-Comarch.jpg

Dynamiczny przepływ towarów

System wms umożliwia dodatkowo kontrolę ilościową, która polega na sprawdzeniu czy zamówiony oraz dostarczony asortyment zgadza się ze stanem faktycznym. Pozwala również na takie zaplanowanie wysyłki towarów, aby jak najkrócej przebywał on w magazynie. Wybierając odpowiedni system magazynowy wms należy zwrócić uwagę, aby miał on możliwość importowania oraz eksportowania danych z innych systemów wspierających przedsiębiorstwo. Informatyka pełni obecnie kluczową rolę w działalności logistycznej przedsiębiorstwa. Rozwiązania te doskonale się sprawdzą w magazynach logistycznych gdzie ruch towarów jest dynamiczny i w tym samym momencie odbywa się wysyłanie oraz odbieranie asortymentu. Dlatego, aby wszystkie procesy zachodziły sprawnie i był skoordynowane warto skorzystać z systemu wms.