Rodzaje lamp swietlowkowych

Oświetlenie to nieodłączny element wyposażenia naszego domu. Przede wszystkim daje ono światło, rozświetla pomieszczenia, ale bardzo często pełni również funkcje dekoracyjne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia, poczynając od tradycyjnych żarówek aż po lampy świetlówkowe. Każde z nich pełni inną funkcje, a także daje inne korzyści.

Lampa wyładowcza

W dzisiejszych czasach bardzo popularnym rodzajem oświetlenia są świetlówki, która jest rodzajem lampy wyładowczej. Światło w świetlówkach emitowane jest przez luminofor wzbudzony poprzez promieniowanie ultrafioletowe, które powstaje w skutek wyładowania jarzeniowego w rurce wypełnionej gazem. Gazem tym najczęściej jest mieszanina rtęci i argonu. Wyładowania jakie powstają pomiędzy elektrodami wolframowymi, znajdującymi się w świetlówce wytwarzają niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe o długości fali głównie około 254 nm. Lampy świetlówkowe mogą przyjmować różne barwy światła, począwszy od światła dziennego białego, aż po światła dekoracyjne o różnych barwach. Barwę światła otrzymuje się poprzez zastosowanie w świetlówce odpowiedniego luminoforu.

szatkownica do cebuliZobacz opis w pdf

lampy świetlówkowe

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/elektrotechnika-ex/wp-content/uploads/2014/06/oprawa-T8-LED-AB12.jpg

Kształt

W obecnych czasach świetlówki przybierają również różne kształty. Wyróżnia się świetlówki proste, kołowe, U-kształtne, a także cieszące się dużym uznaniem świetlówki kompaktowe. Te ostatnie różnią się od tradycyjnych świetlówek przede wszystkim dużo mniejszym rozmiarem. Świetlówki te dzieli się na świetlówki ze zintegrowanym układem zapłonowym, a także na świetlówki wymagające opraw z takim układem. Świetnie spełniają one swoją rolę w domowych pomieszczeniach, ale również w szkołach czy innych instytucjach publicznych. Wszystkie rodzaje świetlówek posiadają liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Przede wszystkim wyróżnia wysoka sprawność świetlna oraz dłuższy czas pracy, dzięki czemu cieszą się one tak dużą popularnością.

Więcej na: http://www.grupa-wolff.eu/elektrotechnika-ex/oswietlenie-led-ex-atex/ognioszczelne-oprawy-swietlowkowe-lamp-led-ex-atex