Przenosniki slimakowe w rolnictwie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu polskie rolnictwo charakteryzowało się bardzo ciężką pracą ludzkich rąk. Wiele prac w polu, jak i w gospodarstwie wykonywanych było wyłącznie przy pomocy ludzkiej siły. Na szczęście rozwijające się technologie sprawiły, że i na polską wieś zawitały urządzanie wyręczające człowieka i czyniące jego pracę znacznie efektywniejszą, prostszą i mniej męczącą.

Transport zboża

Nie wszystkie maszyny i sprzęty, które służą rolnictwu są skomplikowane i złożone w swojej budowie. Przykładem mogą być przenośniki ślimakowe, których konstrukcja jest niezwykle prosta, a które to sprawiają, że transport zboża jest wygodniejszy, sprawniejszy i nie wymaga od człowieka wielkiego wysiłku.
Przenośniki ślimakowe doskonale sprawdzają się, gdy trzeba rozładować zboże zgromadzone na przyczepach czy przetransportować zboże do przygotowanych silosów. Poza tym wykorzystywane są również w produkcji pasz jako środek transportowy. I co bardzo ważne, przenośniki te dostępne są w różnych wariantach, o różnej wydajności czy długości. Na rynku spotkać możemy przenośniki o długości 6 mb, jak i takie, które rozkładają się na długość 12 mb. Ich wydajność jest naprawdę imponująca, gdyż oscyluje w granicach 60 ton na godzinę. Daje to efekt, którego nigdy ludzkie ręce nie osiągną.

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2016/10/kompleksowe-zabezpieczenie-przeciwwybuchowe-linii-przyjecia-magazynowania-sypkich-produktow-spozywczych.jpg

O czym warto pamiętać?

Decydując się na zakup przenośników ślimakowych warto pamiętać, że są to urządzenia trwałe pod warunkiem zgodnej z przeznaczenie eksploatacji, a także utrzymania przenośnika pod odpowiednim kątem. Bardzo ważne jest także regularne sprawdzanie łożysk oraz pasów klinowych. Musimy bowiem pamiętać, że praca tych urządzeń jest niezwykle dynamiczna. Przy tak intensywnej eksploatacji nie sposób uniknąć zużycia wspomnianych wyżej elementów. Dlatego też należy badać ich stan zanim przystąpi się do pracy w sezonie.
Przenośniki ślimakowe w rolnictwie to rozwiązania stanowiące pewien standard pracy w polskich gospodarstwach. Dzięki nim można zapomnieć o ciężkich wiadrach wciąganych na spichlerze za pomocą lin, czy noszonych do wnętrza budynku.

Źródło:  http://www.grupa-wolff.eu/oferta/przenosniki-slimakowe/