Pozar lasu orlina 1992

Nowoczesne instalacje ATEXZapylanie powietrza pyłami (głównie pochodzenia drzewnego), farb proszkowych, czy te miału węglowego zapewne żyć daleko złe w skutkach, często ze powodu na niezwykle szybkie ryzyko wybuchem. Według badań, to aktualnie dużo trudna koncentracja niewielkich ziaren pyłku są najczęstszymi przyczynami eksplozji. Źródłem zapłonu pyłku pewno istnieć nie tylko otwarty ogień, ale i niewielka iskra elektryczna, zaiskrzenie mechaniczne, czy i prądy elektrostatyczne. Aby zabezpieczyć się przed wybuchem należy stosować nowoczesne instalacje ATEX. Na szczęście na naszym rynku jest jeszcze dużo profesjonalnych firm, które wykonują wysokiej klasy instalacje w bardzo wygodnej cenie, dzięki czemu nie powinno być żadnych większych problemów z znalezieniem odpowiednich fachowców.

Bezpieczne instalacje wentylacji i odpylaniaAby instalacje odpylania i wentylacji stary jako wyjątkowo dynamiczne, należy używać specjalny ssaw, odciągi miejscowe (dużo w strony ramion samonośnych) oraz okapy zlokalizowane, jak przy miejsc emisji wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętać należy plus i o tym, aby na bieżąco zapewnić dokładne usuwanie wszelkich skupisk pyłu, dzięki czemu zapobiec można przemieszczaniu się pyłu a jego powtórnemu osiadaniu. Istotną funkcję pełni i systematyczne opróżnianie pojemników na pył. W sprawy gdy pył odkłada się na podłodze hali, warto korzystać specjalne odkurzacze przemysłowe. Profesjonalne instalacje ATEX muszą istnieć jeszcze odpowiednio uziemione i co najistotniejsze nie mogą robić ładunków elektrostatycznych, przez które może dołączyć do stworzenia iskry. Kanały odciągowe wymagają być zrobione koniecznie ze byliśmy o grubości ścianek od 2 do 3 mm.

Profesjonalne wentylatory oraz filtryW dzisiejszych instalacjach wentylacji i odpylania, które zagrożone są początkiem warto stosować wentylatory oraz filtry z odpowiednim zabezpieczeniem wybuchowym wspólnym z najróżniejszą dyrektywą ATEX. Filtry przeciwwybuchowe powinny wynosić specjalne panele eksplozyjne. W współzależności z potrzeb, mogą być one jednego, albo wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji pyłu w instalacji ATEX, membrana ulega błyskawicznemu rozerwaniu, uwalniając wszystkie gazy wybuchowe prosto do atmosfery, dzięki czemu filtry nie zostaną uszkodzone. Instalacje zagrożone wybuchem powinny być urządzone również w dodatkowy system gaszenia iskier również w nowoczesne systemy gaszenia pożaru w samych instalacji. Oraz na pełnych kanałach wentylacyjnych, które dostarczane są do filtra, powinno zamontować się klapy zwrotne, które dobrze zapobiegają powtarzaniu się płomienia wewnątrz samych instalacji w zysku wybuchu niebezpiecznego pyłu w filtrach.

Tłumienie wybuchuNowoczesne systemy tłumienia wybuchu, są obecnie najwydajniejszymi i regularnie stosowanymi metodami ochrony różnorodnych urządzeń przed skutkami wybuchu. Systemy tłumienia wybuchu okazują się głównie ze osobnej butli HRD, czujników podczerwieni i ciśnienia oraz profesjonalnej centrali sterującej. Głównym zadaniem układu, jest oczywiście błyskawiczne rozpoznanie wybuchu w jego podstawowej fazie. Następnie następuje wtrysk specjalnego środka tłumiącego, którego działaniem jest stłumienie niebezpiecznego wybuchu. Nowoczesne instalacje ATEX przedstawiają się niesamowicie szybkim czasem reakcji. Od momentu wykrycia zagrożenia wybuchu, do jego pełnego stłumienia może przejść zaledwie tysięczna część sekundy.