Porfiria blog

Wszyscy wiemy historie i sprawy o wampirach. Spotykamy się z nimi w wielu produkcjach filmowych, w muzyce, książkach. Pojawiają się nie tylko jak krwiożerce potwory z długimi kłami, lecz też jako jedyni wojownicy czy te świecący niczym diamenty nadludzie. Od lat ludzie próbowali dociec, skąd dostały się historie o wampirach a co było genezą wyobrażenia o takiej formy. Oczywiście, mamy osobę tego, że że wszystko zaczęło się wraz z początkiem panowania Vlada Tepesa, który przetrwał do historii właśnie jako Dracula. Nie niszczy to a faktu, że ten rosnący w XV wieku hospodar wołoski nie stanowił w żadnym wypadku powiązany z legendarnym piciem krwi. Musiał więc nastać w dziejach ludzkości pewien czynnik, zaś owym czynnikiem mogła stanowić choroba genetyczna.

Porfiria, bo tylko o nich mowa, jest chorobą genetyczną związanymi z zaburzeniami hemoglobiny. Schorzenie obecne istnieje nieuleczalne, przedstawia się między innymi nudnościami, bezsennością, wymiotami i niezwykłą nadwrażliwością na słońce, idącą nie tylko do bliskiego ciemnienia skóry pod wpływem światła, lecz oraz do jej prawdziwych poparzeń. Choroba obecna istnieje dużo rzadkim schorzeniem, dotyka jedynie osobę na 75 tys. ludzi.
Obrazy tej choroby mogą dać o sobie wiedzieć we wczesnym dzieciństwie czy w stopniu dojrzewania. Początkowe objawy nie pozwolą na konkretne zdiagnozowanie choroby, bo mogą podawać na inne, o wiele mniej ważne schorzenie. Gra tym, tak samo gdy w moc różnych przypadkach, porfiria ujawniają się u każdego mającego w dość nowy rozwiązanie. A istnieje wtedy wciąż ciemnienie skóry i wrażliwość na ciepło, czerwona barwa moczu lub kału, przebarwienia zębów oraz paznokci. Zazwyczaj same mogą dość do tego kłopoty ze snem, nudności, bóle brzucha i wymioty. Mało tego, ostra porfiria może doprowadzić do niepokojów u chorującego, stanów depresyjnych, napadów duszności, halucynacji i sile, zaś w ekstremalnych przypadkach i do aktu samobójczego. Porfiria jest chorobą nieuleczalną, lecz nie zmienia to faktu, iż jej obrazy mogą stać złagodzone poprzez odpowiedni dobór środków i, jeśli więc potrzebne, również hospitalizację.