Oswietlenie awaryjne co warto wiedziec

Jak łatwo się domyślić oświetlenie awaryjne jest to rodzaj światła, które jest wykorzystywane w czasie awarii zasilania tak zwanego oświetlenia podstawowego. Jednak równocześnie jest to dość ogólne określenie w którym, zgodnie z normą PN-EN 13201 mieści się kilka rodzajów oświetlenia. Chodzi tu o oświetlenie ewakuacyjne, a więc oświetlenie drogi ewakuacyjnej, strefy otwartej, strefy wysokiego ryzyka, a także oświetlenie zapasowe. Oświetlenie awaryjne jest zasilane z niezależnego źródła, różnego od zasilania oświetlenia podstawowego, ale równocześnie nie pełni funkcji oświetlenie rezerwowego. Jego najważniejszym zadaniem jest wskazywanie drogi szybkiego i bezpiecznego wyjścia z pomieszczenia, budynku. Niezależnie od okoliczności i w przypadku awarii podstawowego zasilania.

Normy i przepisy dotyczące oświetlenia awaryjnego

oświetlenie awaryjne led
Jako, że ten rodzaj oświetlenia wiąże bezpośrednio z bezpieczeństwem to siłą rzeczy jego konstrukcja, budowa i zastosowanie, a wreszcie też konserwacja, są ściśle określone różnego rodzaju przepisami i normami. Chodzi tu zarówno o normalizacje z zakresu elektrotechniki jak i przepisów budowlanych. Można je także podzielić według zasięgu ich występowania. W wielu przypadkach można mówić o lokalnych przykładach norm regulujących przepisy dotyczące instalacji awaryjnej, ale i istnieją oczywiście w tej sprawie także dyrektywy europejskie, a nawet ogólnoświatowe. Do tego rodzaju zarządzeń powinni stosować się wszyscy zajmujący się projektowaniem, instalacją, a także zarządzaniem budynkami, w których znajdują się oświetlenia awaryjne. W głównej mierze przepisy te regulują kwestie rodzaju i zastosowania danego typu oświetlenia do konkretnego kształtu budynku (ilości kondygnacji, miejsca przeznaczenia). Więcej na temat norm i wymagań można przeczytać tutaj.

Atest oraz konserwacja

oświetlenie awaryjne led
Poza tym, oświetlenie może zostać wykonane oraz zainstalowane tylko i wyłącznie przez osoby posiadające do tego specjalne uprawnienia. Natomiast sam projekt instalacji musi zostać skonsultowany i zaakceptowany przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. To jednak nie wszystko na drodze do legalnego i bezpiecznego oświetlenia. Jeśli projekt jest stworzony właściwie, a instalacja została już wykonana to przed dopuszczeniem jej do codziennej eksploatacji należy wykonać specjalne próby odbiorcze, które upewnią nas o poprawności i niezawodności jej działania. Funkcjonujące już na stałe w danym budynku oświetlenie wymaga także regularnej konserwacji i przeglądów, których okresy są zwykle dokładnie określane przez producenta, ale nie mogą przekraczać okresu roku przerwy pomiędzy poszczególnymi przeglądami. Zgodnie z ustawą z dnia 6 maja 2005 roku, wszelką odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie urządzeń przeciwpożarowych, w tym systemów oświetlenia awaryjnego, ponosi jego właściciel. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości oświetlenie awaryjne oraz dbać o jego przeglądy.

Nowoczesna technologia oświetlenia typu LED

Bardzo dobrym i pewnym jeśli chodzi o jakość jest coraz popularniejsze oświetlenie awaryjne LED. Powszechnie wiele mówi się o zaletach wykorzystywania ledowych diod nad tradycyjną żarówką. Chodzi tu oczywiście o dużo mniejsze zużycie energii, co w rocznym rozrachunku jest bardzo istotną kwestią, a także o większą żywotność tego rodzaju źródła światła. W przypadku światła LED utrzymuje się ono na poziomie około 50 000 godzin, a w przypadku świetlówki jest to zaledwie około 15 000 godzin. Ma to oczywiście duże znaczenie w przypadku oświetlenia awaryjnego, gdzie musi ono funkcjonować nieustannie bez najmniejszego zarzutu. Poza tym, oprawy LED dużo wolniej zużywają akumulatory, zaś tworzywo, z którego wykonana jest oprawa z reguły wolniej żółknie. Nie do przecenienia jest także estetyka i minimalizm tego typu rozwiązań.

Jest to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia przy projektowania oświetlenia dla pomieszczeń biurowych lub przykładowo hoteli. Zatem, decydując się na oświetlenie awaryjne LED możesz śmiało korzystać z jego zalet zarówno funkcjonalnych, praktycznych jak i wizualnych. W dłuższej perspektywie jest to także korzystny wariant ekonomiczny.

Różne rodzaje opraw dla oświetlenia awaryjnego

oświetlenie awaryjne led

Poruszając sprawy techniczne dotyczące oświetlenia awaryjnego należy jednocześnie koniecznie pamiętać o tym, iż istotną cechą każdego oświetlenia jest także jego oprawa. Jest to element nie tylko estetyczny, ale wpływający na czas pracy oświetlenia oraz to co w gruncie rzeczy najważniejsze, czyli jego widoczność. Dlatego też firmy projektowe tworzą specjalistyczne rozwiązania, które w jak najlepszym stopniu łączą wszystkie te cechy.

Oczywiście rodzaj konkretnej oprawy powinien być dopasowany do budynku, rodzaju pomieszczenia, w której ma się znaleźć. Inne elementy zdadzą egzamin w przypadku biurowców, inne w halach produkcyjnych i magazynach, a jeszcze inne w budynkach publicznych. Szeroki wachlarz wyboru opraw pozwala na uwzględnienie wielu różnych kryteriów podczas podejmowania swojej decyzji. Jeśli chodzi o ich położenie możemy chociażby zdecydować się na nowoczesne oświetlenia nad-tynkowe LED lub też oświetlenie zwieszane. W przypadku wyboru kształtu mamy do czynienia z różnymi formami oprawy, jak między innymi oprawy liniowe LED. Wreszcie pozostaje nam wybór czy zdecydujemy się na tradycyjne i sprawdzone oprawy świetlówkowe, czy też idąc z duchem czasu wybierzemy raczej nowoczesne rozwiązania typu LED. Podejmując decyzję warto poprosić o radę specjalistów, pamiętając o tym, że decydujemy o kwestiach najważniejszych, czyli o bezpieczeństwie.

Artykuł napisano na podstawie: http://grupa-wolff.eu/elektrotechnika-ex/pdf/05/oprawy-oswietlenia-awaryjnego-led-ex-atex.pdf