Czynniki determinujace rozwoj gospodarki opartej na wiedzy

Przedsiębiorcy, którzy wymagają robić sprzedaż w własnym terenu są zobowiązani do jej rejestrowania, czyli są obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dla nowych nazw kwota, od której pojawia się obowiązek rejestrowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej czy drukarki fiskalnej to już 20.000 zł. Na własnym rynku są dostępne dwa sposoby urządzeń rejestrujących sprzedaż.

Zaliczamy do nich lady i drukarki fiskalne. Na ważny etap oka mogą one wyglądać niemal identycznie. Różnią się przede całym tym, że zakup kasy fiskalnej novitus bono jest dostępniejszym przedsięwzięciem, bo nie musi ona podłączenia do komputera. Drukarka fiskalna za pomocą specjalnego oprogramowania współpracuje z komputerem, pragnie być do niego podłączona np. za pomocą złącza USB. Paragon z drukarki fiskalnej niczym nie dzieli się od paragonu z kasy finansowej a tak samo ma dowód zakupu. W wypadku drukarek, różni się tylko sposób archiwizowania sprzedaży. Zamiast drugiej rolki, drukarki mają wbudowane specjalne karty pamięci do zbierania danych. Dzięki połączeniu drukarki fiskalnej z komputerem, można mieć z rządu użytecznych funkcji, takich jak dbanie sprzedaży, generowania raportów, przygotowywania zestawień np. produktów słabo rotujących, lub dużo się sprzedających. Możliwe jest więcej kontrolowanie poszczególnych kasjerów, określanie ich skuteczności lub uczciwości i pewności.
Każdy paragon z drukarki fiskalnej powinien posiadać dane marki, NIP, nr paragonu, listę artykułów wraz ze stawką VAT, wartość sprzedaży, datę,  nr kasjera oraz unikalny numer kasy wpisującej.
W nowych miesiącach paragony oczywiście łączą się ludziom z Polską Loterią Paragonową. O ile wcześniej nie zawsze odbieraliśmy od sprzedawców dowody zakupu, o tyle teraz każdy mający wkład w losowaniu i potrzebujący o wygranej, skrupulatnie robi i dostrzega w trybie swoje paragony. Akcja społeczna na pewno odniesie zamierzony skutek i być potrafi wytrzyma w nas potrzebny nawyk zachowywania paragonu.